Świadkiem być!

Świadkowie są jednymi z najważniejszych gości na ślubie i weselu. Nie tylko składają podpisy, ale pomagają w organizacji: odbierają kwiaty, prezenty, poprawiają strój, podają obrączki. Zawsze w centrum uwagi znajdą się na wielu pamiątkowych zdjęciach i filmach. Dobrze zatem, by ich stroje komponowały się ze strojami pary młodej.

Po lewej panna młoda w sukni jak ze snu i rząd druhen w różnym wieku w identycznych sukienkach z kwiatami we włosach, po prawej pan młody w smokingu, a za nim jego drużba, której stroje różnią się kilkoma drobnymi elementami – tak wygląda zwykle oprawa amerykańskiego ślubu. Wszystko współgra, stanowi całość i doskonale komponuje się, tym samym spełniając czyjeś sen o ślubie idealnym.

Kompozycja fasonów

W Polsce, choć pewnie naśladowcy znaleźliby się, przyjęły się inne zwyczaje. Po pannie młodej, jej mamie i teściowej, najważniejszą osobą na ślubie jest świadkowa. Oprócz złożenia poświadczającego podpisu pod aktem małżeństwa pełni ona bardzo dużo funkcji. Często niesie welon, w kluczowym momencie trzyma wiązankę, poprawia suknię, stoi na straży perfekcyjnego outfitu panny młodej, sama prezentując się co najmniej nienagannie. Świadkowa wraz ze swoim kolegą świadkiem z pewnością pojawi się na filmie ze ślubu i na dużej części ślubnych fotografii. Warto zatem zadbać, by jej strój komponował się ze strojem panny młodej, nie kontrastował, pasował stylem, a już na pewno nie przyćmił.

– Świadkową na naszym ślubie była moja przyjaciółka, która mi doradzała, jaką wybrać suknię. Razem odwiedzałyśmy sklepy z sukienkami w Warszawie, i choć stolica jest duża, chyba obeszłyśmy wszystkie. Ania postanowiła dostosować swój strój do mojego pewnymi elementami. Wybrała pastelowe kolory, czym doskonale uzupełniała odcień ecru mojej sukni – mówi Katarzyna Myślibór, która wzięła ślub we wrześniu tego roku. Zanim to nastąpiło razem z przyjaciółką zrobiły próbę generalną w salonie. – Najłatwiej dopasować strój, kupując w tym samym sklepie z sukienkami co panna młoda – dodaje Anna Fuks, świadkowa i jednocześnie stylistka. Często salony ślubne oferują również stroje wieczorowe dla gości weselnych. Kupując w tym samym czasie suknię ślubną i sukienkę świadkowej można również liczyć na spore zniżki. Łatwiej też dopasować obie suknie stylem.

Dopasowani

Gdyby jednak świadkowa nie znalazła odpowiedniej dla siebie kreacji współgrającej ze strojem panny młodej zawsze pozostają sklepy z sukienkami, których tylko w Warszawie jest z pewnością kilkaset. Najważniejszą zasadą wyboru stroju jest umiarkowana elegancja. Najbardziej sprawdzają klasyczne kroje, choć nie poleca się sukienek w kolorze czarnym. Wszak to żadna okazja na tę barwę! – Raczej rzadko widuje się świadkową w czerwonej sukience. Na zdjęciu zestawienie bieli i czerwieni nie komponuje się dobrze. Polecane są pastele, ale też żywsze, energiczne odcienie. Oczywiście biel jest całkowicie zarezerwowana dla pani młodej – twierdzi Anna Fuks.

Świadek płci męskiej ma ułatwioną sprawę. Zwykle jego strój to elegancki garnitur, a jedyną oznaką pełnionej funkcji są kwiaty w butonierce nawiązujące do wiązanki pani młodej

Byś Świadkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>