Podatniku, czeka Cię rozliczenie Pit 2017? Zobacz, co musisz wiedzieć

Nadchodzi gorący okres corocznego rozliczania deklaracji podatkowych. W równym stopniu obowiązek ten dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy-zlecenie, ale też osób prowadzących własną działalność gospodarczą czy otrzymujących dochody z najmu i dzierżawy. Przed Wami krótki informator dotyczący tego, jak należy wypełnić Pit 2017.

Pit 2017 – podstawowe informacje

Wielkimi krokami zbliża się termin rozliczenia deklaracji podatkowej dla osób rozliczających się na podstawie formularza Pit-28, a więc czerpiących korzyści finansowe z najmu i dzierżawy, a także osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Do rozliczenia się z fiskusem osoby te mają czas tylko do 31 stycznia. Przekroczenie tego terminu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami prawno-skarbowymi, a tych przecież każdy podatnik chce uniknąć.

E pity – wygodna forma składania deklaracji podatkowej

W ciągu kilku ostatnich lat elektroniczne rozliczanie Pitów stało się popularną formą. Nic w tym dziwnego – to komfortowe i proste rozwiązanie, minimalizujące ryzyko popełnienia błędów wynikających ze złych obliczeń lub pominięcia jednego z pól. E-pity online można składać, korzystając z dostępnych w internecie aplikacji. Są one zwykle bezpieczne poprzez fakt, że strony są w pełni szyfrowane. Gotowe programy do wypełniania Pitu są o tyle praktyczne, że pozwalają podążać za podpowiedziami widocznymi w systemie i w ten sposób ograniczyć ryzyko narobienia błędów. Tak wypełniony Pit możemy od razu przesłać do swojego urzędu skarbowego, bez konieczności drukowania czegokolwiek i dostarczania drogą tradycyjną.

1% podatku na organizacje pożytku publicznego – co warto wiedzieć?

Wypełniając coroczne zeznanie podatkowe, warto pomyśleć również o tych, którym powodzi się gorzej niż nam. Chodzi o osoby chore, samotne, biedne, ale też o psy i koty znajdujące się w schroniskach. W jaki sposób można im pomóc? Wystarczy w końcowych rubrykach Pitu wyrazić wolę przekazania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP). Robimy to, wpisując numer KRS organizacji, której mamy zamiar przekazać określoną kwotę. Co ważne, 1% podatku możemy rozliczać również w zeznaniu rocznym Pit-38 od dochodów kapitałowych. Możemy przekazać 1% na przykład organizacji działającej w naszym mieście, ale również każdej innej w Polsce, mającej status organizacji pożytku publicznego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie iwop.pl – pity 2017.

podatki po ślubie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>