Jak wybrać salę na wesele?

Na wymarzoną salę trzeba czasem poczekać i to nawet 3 lata. Wiedzą o tym wszystkie Młode Pary, które są w trakcie przygotowywania ślubu. Dlatego wybór weselnej sali to punkt, od którego powinniście zacząć. Dopiero później możecie zainteresować się innymi rzeczami, ponieważ czas oczekiwania na ich dostępność jest o wiele krótszy. Na co zwrócić uwagę, wybierając salę na wesele? Podpowiadamy!

Lokalizacja – gdzie szukać sali?

Marzenia o pięknej sali weselnej są normalne, ale trzeba zachować odrobinę rozsądku. Nie ma sensu wynajmować budynku, który jest oddalony od Waszego miejsca zamieszkania oraz kościoła lub USC o 100 km. Musicie pamiętać, że powinniście zapewnić gościom transport, a nie wszyscy posiadają samochód, dlatego duża odległość może stanowić nie lada problem.

Istotne jest także to, że długa podróż jest męcząca. Zakładając, że Wasz ślub odbędzie się o godzinie 15.00, a przebycie drogi na salę zajmie Wam 2 godziny, wesele rozpocznie się dopiero o 18:00. Zarówno Wy, jak i goście będzie głodni i zmęczeni, co zwykle nie przekłada się na dobrą zabawę. Trzeba wziąć pod uwagę również drogę powrotną – jeśli wesele jest zaplanowane na 2 dni, może okazać się, że goście spędzą więcej czasu w samochodzie niż na sali. Ile wynosi idealna odległość pomiędzy miejscem ślubu a przyjęcia? Z reguły podaje się 10-20 km.

Rozmiar – aby wszyscy się pomieścili!

Głównym kryterium, które powinno być wzięte pod uwagę przy wyborze sali weselnej, jest ilość zaproszonych gości. Niektóre przyjęcia są organizowane na 50 osób, inne na 100, a jeszcze inne na 160. To właśnie pod to trzeba dobrać odpowiedni rozmiar sali.

Dobrze jest kierować się zasadą, że choć trzeba zapewnić gościom odpowiedni komfort i miejsce, nie należy przesadzać. Dlatego sala na 100 osób nie sprawdzi się przy 50 zaproszonych – automatycznie sprawi, że wnętrze wyda się puste. Paradoksalnie lepiej wynająć nieco mniejszą salę niż za dużą – wygląda to lepiej na zdjęciach, filmie i w rzeczywistości.

Oczywiście, licząc ludzi, którzy będą na sali, nie możecie pominąć kucharzy, kelnerek, fotografa, zespołu muzycznego oraz innych osób, które będą wykonywać swoją pracę na przyjęciu. Musicie ich wziąć pod uwagę, planując rozmieszczenie na sali, a także przygotowując jedzenie. Gospodarze powinni bowiem zadbać o obsługę, tak samo, jak o gości.

Wystrój – bo diabeł tkwi w szczegółach!

W wystroju sali weselnej można dużo zmienić poprzez dekoracje, ale decydując się na dany lokal, dobrze jest wybrać taki, który pasuje do stylu Waszego przyjęcia. Inne kryteria muszą być wzięte pod uwagę, jeśli planujecie wesele rustykalne, a inne, jeśli marzy Wam się bal w stylu glamour.

Jeśli zdecydujecie się na tradycyjne przyjęcie, dobrze jest wybrać taką salą, która nie będzie się odznaczać żadnym konkretnym stylem. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się jasne, przestronne pomieszczenia. Obecność takich elementów jak: lustra, obrazy czy zdjęcia dodają wnętrzu atrakcyjności i świetnie wypadają na zdjęciach. Pomijając wszystkie te szczegóły, najpierw trzeba dokładnie sprawdzić, czy w lokalu panuje porządek, jest czysto i schludnie. To najważniejsze kryterium – nawet najpiękniejsze wnętrze nie uratuje sytuacji, jeśli dookoła panuje bałagan.

sala weselna

Jedzenie – bez niego ani rusz!

W większości przypadków jedzenie na wesele jest przygotowywane przez lokal, w którym znajduje się sala. Jak wiadomo, menu na przyjęciu odgrywa kluczową rolę – trudno jest dobrze się bawić, jeśli serwowane dania nie są smaczne ani dobrze podgrzane. Najlepiej, żeby restauracja miała do wyboru kilka propozycji menu – niektórzy wolą tradycyjne, polskie dania, z kolei inni preferują kuchnię włoską lub chińską. Dobrze jest zorientować się w preferencjach kulinarnych swoich gości – może okazać się, że ktoś nie lubi chińszczyzny i jeśli na stole nie znajdzie się nic oprócz niej, przez całe przyjęcie będzie głodny. Najlepszym sposobem jest różnorodność – wtedy istnieje szansa, że większość zaproszonych znajdzie na stole coś dla siebie. Jeśli chcecie wynająć inną firmę cateringową, która zadba o przygotowanie posiłku, koniecznie sprawdźcie najpierw, czy wybrany przez Was lokal zezwala na to i czy nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Cena – aby koszty Was nie przerosły!

Na pierwszym spotkaniu powinniście od razu ustalić cenę wynajmu lokalu i zorientować się, co tak naprawdę jest w nią wliczone. Bardzo często zdarza się bowiem, że sala, która wydawała się najtańsza, jest tak naprawdę najdroższa. Jak to możliwe? Przeważnie lokale w cenę wynajmu wliczają różne dodatkowe usługi, np. parking dla gości, dekoracje stołów lub jedzenie. Zazwyczaj wszystkie te koszty składają się na tzw. talerzyk, czyli cenę, jaką trzeba zapłacić za jednego gościa. Na początku cena może się więc wydawać atrakcyjna, natomiast po doliczeniu do niej rzeczy, za które trzeba zapłacić dodatkowo, okazuje się, że lepiej wynająć salę droższą, która oferuje dodatkowe usługi w pakiecie.

Istotnym elementem jest kwestia alkoholu. Większość lokali nie wyraża zgody na wnoszenie trunków z zewnątrz i oferuje swoje. Niestety to zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną – taki produkt będzie o wiele droższy. Częstą praktyką jest również płacenie tzw. korkowego, czyli ceny za wniesienie na teren lokalu swojego alkoholu. Z racji dużej konkurencji coraz częściej właściciele rezygnują z takich rozwiązań, natomiast dobrze na samym początku dowiedzieć się, jak ta kwestia jest postrzegana w wybranym przez Was lokalu.

Wybierając salę na wesele, musicie przemyśleć kilka spraw. Po pierwsze wybierzcie dogodną lokalizację. Pamiętajcie, że rozmiar sali musi być dopasowany do liczby zaproszonych gości. Liczy się jej wystrój, oferowane menu oraz cena i to, co się na nią składa.

Jesteście z okolic Bielska-Białej? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Hotelu na Błoniach posiadamy 4 sale, każdą w innym rozmiarze i wystroju. Sprawdźcie – zorganizujemy dla Was wesele marzeń!

Źródło zdjęć: Hotel na Błoniach, pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>