Co zamiast kwiatów na ślub?

Tradycyjnie przyjęło się, że goście zaproszeni na ślub przynoszą kwiaty oraz kartkę z życzeniami. Mimo że cięte kwiaty, ułożone w piękne bukiety wspaniale się prezentują to smutna prawda jest taka, że po kilku dniach lądują na śmietniku. Jeśli pomnożymy cenę bukietu przez liczbę gości to okazuje się, że w ten sposób „wyrzucone” zostało kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych. Ostatnio młode pary coraz częściej proszą gości aby zamiast kwiatów przyniosły inny drobny upominek, który będzie kosztował tyle samo o może nam się o wiele bardziej przydać. Poniżej znajdziecie kilka najciekawszych pomysłów na to co goście mogą przynieść na ślub zamiast kwiatów.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujecie się na jakiś inny upominek zamiast kwiatów musicie z wyprzedzeniem poinformować o tym wszystkich gości. Zwyczajowo informację taką umieszcza się na zaproszeniach ślubnych, warto więc pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie. Niektórym może wydawać się, że nie wypada pisać takich rzeczy na zawiadomieniach i zaproszeniach ślubnych, z drugiej jednak strony może mieć to wiele praktycznych zalet. A cięte kwiaty mimo że wyglądają pięknie to i tak przeżyją tylko kilka dni. Jak dowiedzieliśmy się w jednej z działających w Poznaniu drukarni:

„Praktycznie z miesiąca na miesiąc coraz większa liczba naszych klientów, zamawiających zaproszenia czy zawiadomienia na ślub, zamieszcza w zleceniu informację dotyczącą kwiatów czy prezentów. Staje się to bardzo powszechną praktyką” – powiedział nam jeden ze Specjalistów ds. Obsługi Klienta w Letica.pl

Warto liczyć się jednak z tym, że mimo takiej informacji na zawiadomieniach/zaproszeniach część gości i tak przybędzie z kwiatami.

Co można zażyczyć sobie na ślub zamiast kwiatów?

 • Coraz częściej ostatnio spotykanym upominkiem zamiast kwiatów jest butelka wina. Podobnie jak na kwiaty na butelkę winą również możemy wydać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od zasobności portfela i chęci. Młoda para może sobie w ten sposób zebrać zapas wina na długie romantyczne wieczory i kolację.
 • Kupon Lotto czyli popularnego Totolotka to również bardzo ciekawy pomysł na prezent zamiast kwiatów. A jeśli szczęście uśmiechnie się do młodej pary to może nawet uda im się wygrać.
 • Wpłata na organizację charytatywną to pomysł dla tych, którzy w dniu swojego ślubu chcieliby pomóc innym. Możemy na zaproszeniu ślubnym poprosić gości o wpłatę na konto wybranej przez nas organizacji dobroczynnej kwoty, którą chcieliby przeznaczyć na kwiaty. Możemy w ten sposób wesprzeć sprawę, która jest bliska naszemu sercu lub pomóc osobom potrzebującym.
 • Książki to także świetny pomysł, szczególnie dla młodych par, które lubią czytać. Tu jednak konieczna jest lista z książkami, które chcielibyśmy dostać. Dzięki temu zapewnimy sobie lekturę na długie miesiące, a może nawet lata. Pamiętajcie żeby na liście umieścić zróżnicowane cenowo książki tak aby każdy z gości mógł wybrać coś odpowiedniego do swojego budżetu.
 • Płyty CD / DVD to kolejny pomysł na prezent zamiast kwiatów na ślub. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie powinniśmy jednak także pomyśleć o liście jak w przypadku książek. Dzięki temu dostaniemy płyty z muzyką czy filmami, które rzeczywiście lubimy.
 • Wino zamiast kwiatów

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>